BADANIA USG


Badanie ultrasonograficzne (USG)

Badanie ultrasonograficzne (USG) jest badaniem nieinwazyjnym polegającym na uzyskaniu w czasie rzeczywistym obrazu przekroju badanego obiektu. Metoda ta wykorzystuje zjawisko rozchodzenia się i odbicia fal ultradźwiękowych na granicy struktur o różnych gęstościach, umożliwiając tym samym ocenę wielkości, kształtu i struktury badanego narządu.

OFERUJEMY:

USG w ginekologii

Pozwala na ocenę struktur i narządów w obszarze miednicy mniejszej (macicy, jajowodów i jajników, pęcherza moczowego). Badanie to przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej, wymaga wówczas wypełnienia pęcherza moczowego, lub głowicy dopochwowej - przy opróżnionym pęcherzu. Ultrasonograficzne badanie ginekologiczne powinno być wykonane nie rzadziej niż raz w roku.

USG w położnictwie

Pozwala na potwierdzenie ciąży, uwidocznienie i zlokalizowanie zarodka, ocenę wzrostu i rozwoju zarodka i płodu, ocenę prawidłowości jego narządów i struktur anatomicznych. Daje możliwość rozpoznania ewentualnych wad i anomalii rozwojowych oraz oceny jego dobrostanu. Badanie przeprowadzone może być przy użyciu głowicy przezbrzusznej i dopochwowej. U kobiet w ciąży użycie głowicy przezbrzusznej nie wymaga wypełnienia pęcherza moczowego.

USG piersi

USG piersi to obrazowa metoda badania piersi, która wykorzystuje ultradzwieki. Stosuje się ją jako jedno z badań profilaktycznych pozwalających na wczesne wykrycie zmian nieprawidłowych w piersiach. Badanie USG piersi jest w pełni bezpieczne, bezbolesne i nieinwazyjne. Każda kobieta powinna na regularne badania piersi. Pierwsze badanie USG profilaktyczne należy wykonać już w 20 roku życia. Należy je wykonywać raz w roku, natomiast po 40 roku życia raz na pół roku.


Zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego (PTG), Międzynarodowego Towarzystwa Ultrasonografii w Ginekologii i Położnictwie (ISUOG) i Fundacji Medycyny Płodu (FMF) badanie USG podczas ciąży (niezależnie od tego, czy pacjentka należy do grupy zwiększonego ryzyka i posiada wskazania do diagnostyki prenatalnej) powinno być wykonane co najmniej 3-krotnie, w:


Do góry